9η αγωνιστική Παγκύπριου Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας (στιγμιότυπα)

Aπό:Κωνσταντινα Χατζηανδρέα*

Ολοκληρώνεται σήμερα το βράδυ η 9η αγωνιστική του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Α’κατηγορίας. Το Σαββατοκυρίακο διεξάχθηκαν τέσσερις αγώνες. Αναλυτικά οι αγώνες:

Ερμής 1 – Οθέλλος 0

Με το στενό σκορ 1-0 κατάφερε ο Ερμής να πάρει τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Οθέλλο! Πρωταγωνιστές της ομάδας του Ερμή ήταν ο Μπογκατίνοφ και ο Ονίλο. Ο Μπογκατίνοφ, απέκρουσε το πέναλτυ του Βασιλείου στο 58ο λεπτό και ο Ονίλο σκόραρε για την ομάδα του Ερμή το τέρμα που έκρινε το αγώνα!

Την τέταρτη του νίκη στο Πρωτάθλημα πέτυχε ο Ερμής. Αυτό ήταν το 5ο τέρμα για τον Ονίλο στο Πρωτάθλημα.

Ανόρθωση 0 – Εθνικός 0

(Χ)ωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Ανόρθωση και τον Εθνικό. Ο Εθνικός, έβαλε φρένο στο νικηφόρο σερί της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», υποχρεώνοντας την «Κυρία» στις πρώτες της απώλειες σε εντός έδρας παιχνίδι. Το παιχνίδι ήταν μέτριο από θέμα ποιότητας.

Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία της Ανόρθωσης στο φετινό Πρωτάθλημα που ανέβηκε στους 13 βαθμούς, με απολογισμό τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες.

Αγία Νάπα 1 – ΑΕΛ 1

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι στο «Τάσος Μάρκου», το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα. Ενώ όλα κυλούσαν ομαλά, ο Μάρτσεφ στο 88ο λεπτό, έφερε τα πάνω κάτω και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Αγίας Νάπας κόντρα στην ΑΕΛ. Και ενώ όλα έδειχναν πως η ομάδα του Γιώργου Κοσμά θα έπαιρνε μια μεγάλη νίκη, ο Ιονίτα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στην ομάδα του τον ένα υπερπολύτιμο βαθμό.

Η Αγία Νάπα παραμένει για τρίτο σερί παιχνίδι αήττητη, αφού προηγήθηκε η ισοπαλία με τον Ερμή Αραδίπππου και η νίκη επί της Ομόνοιας.

Τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη για την ΑΕΛ,  αφού προηγήθηκαν η ήττα από τον Ερμή και η ισοπαλία με την ΑΕΚ.

ΑΕΚ 2 – Νέα Σαλαμίνα 0

Μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες κόντρα στην ΑΕΛ και τον Οθέλλο, η ΑΕΚ κατάφερε και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Η ομάδα του Κρίστιανσεν κέρδισε την Νέα Σαλαμίνα με σκορ 2-0 χάρις στα γκολ των Μυτίδη και Τομάς.

Η ΑΕΚ από την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, εκτοξεύθηκε στην 3η. Για τους ερυθρόλευκους αυτή ήταν η Τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα.

ΑΠΟΕΛ 0 – Δόξα 0

Το ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά από τον δεύτερο Απόλλωνα, αφού σήμερα έφερε ισοπαλία μέσα στο ΓΣΠ κόντρα στην Δόξα.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, το ΑΠΟΕΛ ήταν κάκιστο, ενώ στο δεύτερο μέρος ήταν κάπως βελτιωμένο. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας, έχασαν αρκετές ευκαρίες για να πάρουν την νίκη, με αποκορύφωμα το πέναλτι του Μαντούκα στο 87ο λεπτό του αγώνα. Η Δόξα πήρε δίκαια τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ είχε την ευκαιρία να φύγει ακόμη και με το τρίποντο!

Απόλλωνας 3 – Ομόνοια 0

Η 9η αγωνιστική «έκλεισε» με το ντέρμπυ στο Τσίρειο Στάδιο. οι γαλάζιοι της Λεμεσού δεν έχασαν την ευκαιρία που τους δόθηκε και μείωσαν την διαφορά από την κορυφή στους -2 από τον ΑΠΟΕΛ. Ο Απόλλωνας επικράτησε της Ομόνοιας με 3-0. Στο πρώτο μέρος ο Φώτης Παπουλής, ο οποίος αναδείχθηκε και πρόσωπο του αγώνα, σκόραρε δύο φορές. Ο Ράμος, με το χαμένο πέναλτυ, ενώ το σκορ ήταν ακόμη στο 1-0, έχασε την ευκαιρία να φέρει τον αγώνα στα ίσα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στην επανάληψη ο Στογιάνοβιτς, όπου διαμόρφωσε το τελικό 3-0.